top of page

Astraea Sibul kassi laenamisest 1951. aastal (käsikirjalisest materjalist)

Nende kurbade sündmuste* vaheajal juhtus ka üks lõbusam lugu.

Olin parajasti üksi kodus, kui uksekell helises. Ukse taga seisis keegi töötaja võõrkeelsete raamatute osakonnast ja palus laenuks meie kassi! Seletuseks lisas ta, et raamatute hoiuruumis on hiir, naispere aga kõik jaluli laual – tööd ei tegevat keegi. Kostsin selle peale, et võõrastega meie kass kaasa ei lähe, aga kui mul lubatakse ühes tulla, siis me ajame kahekesi kassiga selle asja joonde. Lubatigi. Hiir, vaeseke, oli surunud ennast vastu alumisel riiulil olevaid raamatuselgi, lootes niiviisi märkamatuks jääda. Hiirt silmata, kinni püüda ja tappa oli meie Sannul sekundite töö. Siis jättis ta surnud hiire põrandale vedelema. Võtsin hiire sabapidi kätte, kassi sülle – nii lahkusime lahinguplatsilt. Kodus sõi Sannu oma saagi pidulikult ära.

Ühe tuttava vastutulelikkuse tõttu sai meie perekond tillukese toa, köögi ja verandaga korteri Nõmmele. Enne väljatõstmist pakkisime asju, otsustades, mida kaasa võtta ja mida hoiule anda (meile oli lubatud ajutiselt osa mööblist keldrisse hoiule panna). Viisin Sannu Mahlbergi** juurde, et pärast väljatõstmist teda Nõmmele viia. Mahlbergile oli küll „ülevalt poolt“ keelatud meiega rääkida, kuid ta ei hoolinud sellest.

Väljatõstjad ilmusid kohale 29. juunil kell 16.30 ja paigutasid mööbli keldrisse.

Kui vanemad olid lõplikult Nõmmele sõitnud, võtsin kassi Mahlbergi juurest ja istusime praeguses trollipeatuses asunud Nõmme bussipeatuses bussi. Olin oma kassiga käinud korduvalt jalutamas, kass paela otsas kaasas. Olime ka trammiga sõitmas käinud, mis oli talle alati väga meeldinud. Nii istus kass bussis olles rahulikult minu süles ja vaatas huviga aknast välja. Minu kõrval istuv meeskodanik vaatas mulle etteheitvalt otsa ning ütles: „Te ei ole nõukogude inimene, nii, kuidas teil on kass süles, peaks laps süles olema."

* Kurbade sündmuste all peab Astraea silmas eeskätt silmas ametikorteri vabastamisega seonduvat.

**  Mahlberg oli raamatukogu kütja, kes elas perega raamatukogu III korruse ametikorteris.

bottom of page