top of page

Algusaastad

Aleksander August Sibul sündis 4. novembril 1884. aastal Tartumaal Vara vallas Sookalduse külas Singli talus taluperemehe Peep Sibula (1846–1922) ja Miina Sibula (sünd Weltbach, 1851–1919) viienda lapsena. Isa Peep oli ärksa meelelaadiga mees ja peres valitses vaim, et lastele on vaja haridust anda. Aleksander Sibula isa ja lell Juhkum kuulusid kohaliku laulu-mängu seltsi juhatusse ja otsustasid 1883. aastal Matjama algkooli juurde laenuraamatukogu luua. Kuna raamatukogu asukohaks oli Matjama algkool, siis oli ka esimeseks raamatukoguhoidjaks sama kooli õpetaja Friedrich David Liblik. [1] Aleksander Sibul õppis lugemise ammu enne kooli selgeks ja sai võimaluse juba varases eas raamatukogu kasutada.

Aleksander Sibul sai hariduse Matjama vallakoolis Varal (1895–1898) ja Maarja-Magdaleena kihelkonnakoolis (1898–1901). Juba kihelkonnakoolis õppimise ajal tegi ta kaastööd ajalehtedele (Eesti Postimees, Vaatleja). 19011907 õppis ta Hugo Treffneri eragümnaasiumis Tartus, kust sai alguse tutvus Anton Hansen Tammsaarega ja Bernhard Lindega.

Kohtumist Anton Hanseniga kirjeldab Aleksander Sibul järgnevalt:

Esmakordselt kohtusin A.H. Tammsaarega 1901. aasta augustis, kui ma koos isaga astusin üle Hugo Treffneri I järgu õppeasutuse läve. /.../ Kui ma isaga Treffneri kooli ukse taga seisin ja kõlistasin, avas meile ukse sihvakas, ümmarguse näo, blondide juuste ja heleda jumega nooruk, kes kandis püstikammitud juukseid. Kuulanud ära meie soovi kooli astumise asjas direktoriga kokku saada, palus ta meid eestuppa tulla ja istet  võtta ning läks direktorile meie soovist teatama. Varsti tuli ta tagasi ja juhatas meid teisele korrusele direktor Hugo Treffneri juurde. Pärast selgus, et meie vastuvõtjaks ja direktori juurde juhatajaks oli Anton Hansen. [2] 

Pärast gümnaasiumi lõpetamist töötas A. Sibul kodutalus, alates 1909. aasta suvest kuni järgmise aasta suveni oli ta kodukooliõpetaja – enne Helmes, pärast Vooru kroonumõisas. Samal ajal tegi ta kaastööd Postimehe toimetusele.

Aastatel 1910–1916 töötas Aleksander Sibul ajakirjanikuna Viljandi Teatajas ja Sakalas. Tema ülesandeks oli hoolitseda kodumaa ja kohalike sõnumite eest.

Sibula tollane kolleeg Viljandi Teataja juures Jaan Vahtra meenutab: 

Pean ütlema, et olen näinud vähe sääraseid inimesi, kes nii hoole ja tahtega oma töö juures on kui Aleksander Sibul. Hommikul vara oli ta esimene toimetuse lauas ja töötas õhtul pärast teisi üksipäini kaua, kui töö seda nõudis. Ta rääkis vähe, sedagi tasa, protesteeris niisama vähe, kui mõni asi pisut äpardus ja talle ses suhtes märkus tehti. [3]

Töö kõrvalt jätkus tal aega ja tahet veel muudelgi aladel tegutseda. Aleksander Sibul kuulus Viljandi Põllumeeste Seltsi juhatusse. Ta lõi kaasa Viljandi karskusseltsi „Vabadus“ ja Viljandi Esimese Lugemisringi tegemistes. A. Sibul astus koosolekutel tihti kõnelejana üles ja kirjanduslikel vaidlusõhtutel oli ta alatine sõnavõtja. Eriti hinnatav on tema kaasategemine Viljandi Esimese Lugemisringi raamatukogus. Aleksander Sibula töö tulemusel said Lugemisringi raamatud ära korrastatud ja raamatukogu avati ametlikult ringi liikmetele kasutamiseks veebruaris 1911.
Viljandi Esimeses Lugemisringis oli ta tegev novembrini 1916, pidades  aja jooksul raamatukoguhoidja, ringi esimehe ja revisjonikomisjoni liikme ameteid.

1912. aastal tegi ta läbi raamatupidamise kursused. Need oskused kulusid tal hilisemas elus raamatukogu juhtides marjaks ära.

1916. aastal sõitis Aleksander Sibul puhkuse ajal omal kulul Moskvasse, et võtta osa A. L. Šanjavski Rahvaülikooli vabaharidustöö kursustest, kus kuulas loenguid ka raamatukogude tööst. Loengute kõrval kasutas ta võimalust omandada ka praktilisi kogemusi, töötades sealsetes linnaraamatukogudes ja Šanjavski ülikooli raamatukogus.

1916. aasta lõpus asus ta tööle Helsingisse Vene telegraafivalitsusse. Ka Soomes ei piirdunud Aleksander Sibul ainult palgatööga – ta pidas Helsingi Eesti Haridusseltsis raamatukoguhoidja, kirjatoimetaja ja esimehe ameteid. Helsingis korraldas A. Sibul eesti seltsides ka oma esimesed raamatukogunduskursused. [4]

Aleksander Sibul naases Eestisse 1918. aasta suvel. 1918. a lõpus sai A. Sibul Eesti Posti Peavalitsuse teenistusse. 16. augustist 1919 oli ta ametis  Riigikontrollis.

1. Vara raamatukogu. - Kõrveküla raamatukogu: Tartu maakonna keskraamatukogu. http://tmk.tartuvald.ee/?p=302 (27.12.2019).

2. Sibul, Aleksander. Esimene tutvus A.H. Tammsaarega. – Mälestusi A.H. Tammsaarest. Tallinn : Eesti Raamat, 1978, lk 84.

3. Vahtra, Jaan. Minu noorusmaalt. III. Tartu : Noor-Eesti, 1936, lk 33.

4. Laane, Karl. Aleksander Sibul 95. – Kodumaa, 1979, 31. oktoober, lk 7.

Lisaks on tekstis kasutatud ka artiklit:

  • Aasmets, Marje. Aleksander Sibul ja Eesti raamatukogunduse algus. – Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu aastaraamat 1993. Tallinn: Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing, 1994, lk 85–92.

bottom of page